بیمه باربری

بیمه باربری|بیمه حمل کالا

بیمه باربری یا بیمه حمل کالا یکی از رشته های مهم در صنعت بیمه محسوب میشود . از زمانی که انسان مازاد تولیدات خود را به دیگران عرضه کرد تا بتواند مایحتاج و نیازهای خود را تامین کند تجارت شکل گرفت . و از همان روز تا کنون ریسک های ناشی از حمل و نقل کالاها بخشی جدایی ناپذیر از ماهیت تجارت بوده و هست .بیمه باربری با جبران خسارت های وارده به کالاها در طول مسیر حمل باعث ایجاد آرامش برای بازرگان ها و رونق تجارت میشود .

بیمه باربری یا بیمه حمل کالا نوعی بیمه حمل و نقل کالا است که به موجب آن یک طرف “بیمه گر” تعهد می نماید در ازای دریافت وجوهی از طرف دیگر “بیمه گذار” ، درصورت وقوع یا بروز حادثه در جریان حمل کالا در حین عملیات حمل و نقل از نقطه ای به نقطه دیگر خسارات احتمالی و یا اتفاقی وارده به او را طبق شرایط و مندرجات بیمه جبران نموده و یا وجه معینی را بپردازد.

انواع بیمه های باربری ( بر اساس مبدا حمل ):

1- بیمه باربری وارداتی :
مبدا بیمه نامه وارداتی در خارج و مقصد آن داخل کشور می باشد .

2- بیمه باربری صادراتی :
مبدا بیمه نامه صادراتی داخل و مقصد آن در خارج از کشور می باشد .

3- بیمه باربری ترانزیت :
بیمه باربری ترانزیت عبوری که مبدا و مقصد آن در خارج از کشور میباشد و محموله صرفا در مسیر حمل از داخل کشور عبور میکند ، در صورت عدم عبور از داخل کشور بیمه ترانزیت غیر عبوری نام دارد .

4 – بیمه باربری داخلی :
مبدا و مقصد هر دو در داخل کشور هستند ، بیمه نامه تابع قوانین داخلی بوده و خسارت های ناشی از آتش سوزی و حوادث وسیله نقلیه حامل کالا را پوشش میدهد همچنین در صورت موافقت بیمه گر با پرداخت حق بیمه اضافی خطراتی همچون سرقت کلی محموله با وسیله حمل ،خسارت های ناشی از تخلیه و بارگیری ، روغن زدگی ، ریزش ،شکست ،خسارت های وارده به کالا به دلیل مجاورت با کالاهای دیگر و سیل و یا سایر خطرات را میتوان به پوشش های بیمه نامه اضافه کرد .

بیمه باربری

بیمه مورد استفاده شرکت های باربری برای حمل ونقل بار بیمه داخلی میباشد .

بیمه حمل داخلی کالا :

بیمه حمل ونقل داخلی کالا ‌بیمه‌ای‌ است‌ که‌ به موجب‌ آن‌ ‌بیمه‌گر در مقابل‌ دریافت حق‌ بیـمه‌ ‌از ‌بیمه‌گذار، متعهد‌ می‌شود درصورتی که در جریان‌ حمل‌ کالا از نقطه ‌ای‌ (مبداء حمل‌ کالا) به‌ نقطه دیگر (مقصد حمل‌ کالا)، در اثر وقوع‌ خطرهای‌ موضوع‌ بیمه‌، کالا تلف‌ شده‌ و یا دچار خسارت شود و یا ‌بیمه‌گذار هزینه هایی در رابطه‌ با این‌ خطرات ‌متحمل‌ شود، تمام خسارت‌های وارد را جبران‌ نماید.

1-بیمه حمل داخلی کالا با خطرات محدود :

آتش سوزی
حادثه وارده به وسیله نقلیه حامل کالا
(منظور از حادثه برخورد وسیله حمل یا محموله و یا هردو با هر جسم ثابت یا متحرک خارجی و همچنین پرت شدن کالا از وسیله حمل در زمان حمل و نقل می باشد که منجر به وارد آمدن خسارت به مورد بیمه گردد به طوری که آثار حادثه و مورد بیمه خسارت دیده قابل رویت باشد )

2-بیمه حمل داخلی کالا با خطرات تکمیلی :

آتش سوزی
حادثه وارده به وسیله نقلیه حامل کالا
آسیب دیدگی و خسارت ناشی از کالای مجاور کالای مورد بیمه
سرقت کلی با وسیله حمل
تخلیه و بارگیری
عدم تحویل
آبدیدگی
شکست
سیل
ریزش
زلزله
صاعقه
آتش فشان
(توضیح اینکه بیمه گذار بنا به نوع کالا و خطرات محتمل تهدید کننده کالا میتواند یک یا چند و یا همه خطرات تکمیلی را از بیمه گر درخواست نماید ، بدیهی است پذیرش یا عدم پذیرش پیشنهاد بیمه گذار از اختیارات بیمه گر خواهد بود .)

شروع و خاتمه تعهدات بیمه گر در بیمه نامه باربری داخلی

اعتبار این بیمه نامه از زمانی که کالا روی وسیله حمل برای آغاز حمل بارگیری می شود شروع و هشت روز پس از رسیدن کالا به انبار بیمه گذار در مقصد ویا تحویل آن به گیرنده کالا(هرکدام زودتر تحقق یافت)خاتمه می یابد. علیرغم مدت اشاره شده، در اغلب موارد کالا پس از حمل و رسیدن به مقصد تحویل گیرنده شده و مدت هشت روز فاصله بین رسیدن کالا به انبار بیمه گذار تا تحویل به گیرنده منتفی است.

در باربری واتوبار آرژانتین اولویت مدیریت باربری رضایت مشترین گرامی میباشد ورسیدن به این امر را در سالم وایمن رساندن کالا به مقصد میداند.

بیمه نامه معتبر باربری
فهرست